Asked by Begging for help
                Consider the circuit in Figure P32.17, taking script e = 6 V, L = 5.00 mH, and R = 7.00 .
Figure P32.17
(a) What is the inductive time constant of the circuit?
ms
(b) Calculate the current in the circuit 250 µs after the switch is closed.
A
(c) What is the value of the final steady-state current?
A
(d) How long does it take the current to reach 80% of its maximum value?
ms
            
        Figure P32.17
(a) What is the inductive time constant of the circuit?
ms
(b) Calculate the current in the circuit 250 µs after the switch is closed.
A
(c) What is the value of the final steady-state current?
A
(d) How long does it take the current to reach 80% of its maximum value?
ms
Answers
                    Answered by
            Henry
            
    a. T.C.=L/R=5.0/7=0.714 Milliseconds
b. T/TC = 0.25mS/0.714mS = 0.350
Vi = V/e^(T/TC) = 6/e^0.350 = 4.23 Volts
after 250 uS.
I=Vr/R = (V-Vi)/R = (6-4.23)/7= 0.253A.
c. I=Vr/R = (V-Vi)/R = (6-0)/7 = 0.857A
d. Vr=I*R = (0.8*0.857)*7 = 4.80 Volts.
Vi = 6-4.8 = 1.2 Volts. = Voltage across inductor.
V/e^(T/0.35) = 1.2
6/e^2.857T = 1.2
e^2.857T = 6/1.2 = 5
2.857T*Ln e = Ln 5
2.857T = 1.609
T = 0.563 s.
    
b. T/TC = 0.25mS/0.714mS = 0.350
Vi = V/e^(T/TC) = 6/e^0.350 = 4.23 Volts
after 250 uS.
I=Vr/R = (V-Vi)/R = (6-4.23)/7= 0.253A.
c. I=Vr/R = (V-Vi)/R = (6-0)/7 = 0.857A
d. Vr=I*R = (0.8*0.857)*7 = 4.80 Volts.
Vi = 6-4.8 = 1.2 Volts. = Voltage across inductor.
V/e^(T/0.35) = 1.2
6/e^2.857T = 1.2
e^2.857T = 6/1.2 = 5
2.857T*Ln e = Ln 5
2.857T = 1.609
T = 0.563 s.
                    Answered by
            Henry
            
    CORRECTION:
d. Vr = I*R = (0.8*0.857)*7 = 4.8 Volts
Vi=6-4.8=1.2 Volts across the inductor.
V/e^(T/0.714) = 1.2
6/e^(1.40T) = 1.2
e^1.40T = 6/1.2 = 5
1.40T*Ln e = Ln 5
1.40T = 1.609
T = 1.15 s.
7 =
    
d. Vr = I*R = (0.8*0.857)*7 = 4.8 Volts
Vi=6-4.8=1.2 Volts across the inductor.
V/e^(T/0.714) = 1.2
6/e^(1.40T) = 1.2
e^1.40T = 6/1.2 = 5
1.40T*Ln e = Ln 5
1.40T = 1.609
T = 1.15 s.
7 =
                    Answered by
            Henry
            
    CORRECTION: T = 1.15 Milliseconds.
    
                                                    There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
                                            
                Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.