Set up a proportion:
3/8 = x/14
14 * 3 = 42
42 / 8 = 5 1/4
a certain kind of lumber costs $3.00 for 8ft . at this rate how much does 14ft cost
2 answers
A package of 3 lb of ground beef costs $5.10. How much ground beef could you for $3.40 at this rate?