a certain kind of lumber costs $3.00 for 8ft . at this rate how much does 14ft cost

2 answers

Set up a proportion:

3/8 = x/14

14 * 3 = 42

42 / 8 = 5 1/4
A package of 3 lb of ground beef costs $5.10. How much ground beef could you for $3.40 at this rate?