Asked by DANNY
1. A car is traveling at 85km/h, find the following:
A) Its speed in m/s
u = 85km/h
= 85km/h * 1000m/km/ 60s/min * 60min/m/h
= 85000/ 3600
= 23.61
ANS = 23.61m/s
B) How many meters will it travel in 8 seconds
= 23.61m/s * 8s
ANS = 188.88m
C) How long (in seconds) will it take to cover 2km
2km = 2000m
= 2000m/ 23.61s
= 84.70s
ANS = 84.70s
D) The average speed in km/h, if the time to travel 140km is 1 hour and 50 minutes.
average speed = Distance/ Time
= 140km/ 1.5hours
= 93.333km/h
ANS = 93.333km/h
Please let me know if I used the correct formula and have the right answer. Thanks.
2. A car is traveling at 95km/h. Find the following:
A) its speed in m/s
u = 95km/h
= 95km/h * 1000m/km/ 60s/min * 60min/m/h
= 95000/ 3600
= 26.38
ANS = 26.38m/s
B) How many meters will it travel in 6 seconds
= 26.38m/s * 6 s
= 158.28m
ANS = 158. 28m
C) How long it takes to cover 5km
5km = 5000m
= 5000m/ 26.38m/s
= 189.537s
= 3min 9.54s
ANS = 3minutes 9.54 seconds
D) The average speed in km/h, if the time to travel 250km is 2 hours and 40 minutes
average speed = distance/ time
= 250km/ 2hr 40min
= 250km/2.40
= 104.166km/h
ANS = 104.17km/h
Please let me know if I have used the correct formula and have the right answer. Thanks.
A) Its speed in m/s
u = 85km/h
= 85km/h * 1000m/km/ 60s/min * 60min/m/h
= 85000/ 3600
= 23.61
ANS = 23.61m/s
B) How many meters will it travel in 8 seconds
= 23.61m/s * 8s
ANS = 188.88m
C) How long (in seconds) will it take to cover 2km
2km = 2000m
= 2000m/ 23.61s
= 84.70s
ANS = 84.70s
D) The average speed in km/h, if the time to travel 140km is 1 hour and 50 minutes.
average speed = Distance/ Time
= 140km/ 1.5hours
= 93.333km/h
ANS = 93.333km/h
Please let me know if I used the correct formula and have the right answer. Thanks.
2. A car is traveling at 95km/h. Find the following:
A) its speed in m/s
u = 95km/h
= 95km/h * 1000m/km/ 60s/min * 60min/m/h
= 95000/ 3600
= 26.38
ANS = 26.38m/s
B) How many meters will it travel in 6 seconds
= 26.38m/s * 6 s
= 158.28m
ANS = 158. 28m
C) How long it takes to cover 5km
5km = 5000m
= 5000m/ 26.38m/s
= 189.537s
= 3min 9.54s
ANS = 3minutes 9.54 seconds
D) The average speed in km/h, if the time to travel 250km is 2 hours and 40 minutes
average speed = distance/ time
= 250km/ 2hr 40min
= 250km/2.40
= 104.166km/h
ANS = 104.17km/h
Please let me know if I have used the correct formula and have the right answer. Thanks.
Answers
Answered by
herp_derp
ok,ok,ok....lad listen up
lets see how ya did here...
THESE ARE THE CORRECT ANSWERS...
1a) 85 km/hr = 23.61 m/s (HINT: from km/hr to m/s just divide by 3.6)
1b) d = vt = (23.61)(8) = 188.88 m
1c) t = d/v = (2000)/(23.61) = 84.7 s
1d) v = d/t = (140)/(1.83) = 76.5 km/hr (HINT: 1 hr 50 min IS NOT 1.5 hr, rather its 1.83 hr)
2a) 95 km/hr = 26.38 m/s
2b) d = vt = (26.38)(6) = 158.28 m
2c) t = d/v = (5000)/(26.38) = 189.537 s = 3 min 9.537 s
2d) v = d/t = (250)/(2.667) = 93.73 km/hr (HINT: AGAIN, 2 hr 40 min IS NOT 2.4 hr, rather 2.667 hr)
-------
Overall, you did well (6/8). You just need to watch out with your conversions.
And always remember...HERP THE DERP!! (k..im done....but good luck in physics!)
lets see how ya did here...
THESE ARE THE CORRECT ANSWERS...
1a) 85 km/hr = 23.61 m/s (HINT: from km/hr to m/s just divide by 3.6)
1b) d = vt = (23.61)(8) = 188.88 m
1c) t = d/v = (2000)/(23.61) = 84.7 s
1d) v = d/t = (140)/(1.83) = 76.5 km/hr (HINT: 1 hr 50 min IS NOT 1.5 hr, rather its 1.83 hr)
2a) 95 km/hr = 26.38 m/s
2b) d = vt = (26.38)(6) = 158.28 m
2c) t = d/v = (5000)/(26.38) = 189.537 s = 3 min 9.537 s
2d) v = d/t = (250)/(2.667) = 93.73 km/hr (HINT: AGAIN, 2 hr 40 min IS NOT 2.4 hr, rather 2.667 hr)
-------
Overall, you did well (6/8). You just need to watch out with your conversions.
And always remember...HERP THE DERP!! (k..im done....but good luck in physics!)
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!