Ask a New Question
Search
A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?
1 answer
7 4/5 = 7.8
$.38 divided by 7.8 will give you the price per ounce.
Similar Questions
An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce.
would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
1 answer
One brand of canned beans is sold in four different sizes.
The 7-ounce can costs $3.49 The 16-ounce can costs $6.49 The 24-ounce
1 answer
One brand of canned salmon is sold in four different sizes.
Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49. Size B The 16 1/2 -ounce can
5 answers
The unit price of a 128-ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64-ounce carton of milk has a unit price of 5.1 cents per
1 answer
more similar questions