Asked by Delilah
                1.	Price of the dolls: $12.99 
A. Price of the dolls with a 5% sales tax. Show all of your work! [4 points]
B. A discount of 20% is applied to the doll’s original price of $12.99. What is the price of the dolls with the discount applied to $12.99 + 5% tax? Show all of your work!
Hint: Calculate the tax AFTER finding the discount price.
2. Price of the iPad Mini: $329.00
A. Price of the iPad with a 15% discount. Show all of your work!
B. During Christmas, the iPad Mini’s price goes up 10%. There is also a sales tax of 10% added to the increased price. What is the price of the iPad Mini after the increase and sales tax?
Hint: Calculate the tax AFTER finding the increased price
I am so sorry Ms. Sue! I still don't understand!
            
        A. Price of the dolls with a 5% sales tax. Show all of your work! [4 points]
B. A discount of 20% is applied to the doll’s original price of $12.99. What is the price of the dolls with the discount applied to $12.99 + 5% tax? Show all of your work!
Hint: Calculate the tax AFTER finding the discount price.
2. Price of the iPad Mini: $329.00
A. Price of the iPad with a 15% discount. Show all of your work!
B. During Christmas, the iPad Mini’s price goes up 10%. There is also a sales tax of 10% added to the increased price. What is the price of the iPad Mini after the increase and sales tax?
Hint: Calculate the tax AFTER finding the increased price
I am so sorry Ms. Sue! I still don't understand!
Answers
                    Answered by
            julia
            
    1A. 12.99*5%=12.99*.05=0.65 this is the sale tax
12.99 + 0.65= 13.64 is the price after tax
1B. 12.99*20%=12.99*0.2=$2.6 is discount
12.99 - discount= 12.99 - 2.6=10.39 is the price after discount was applied
10.39*5%=10.4*0.05=0.52 is the tax
10.39+.52=$10.91 is the price after discount with 5% tax
    
12.99 + 0.65= 13.64 is the price after tax
1B. 12.99*20%=12.99*0.2=$2.6 is discount
12.99 - discount= 12.99 - 2.6=10.39 is the price after discount was applied
10.39*5%=10.4*0.05=0.52 is the tax
10.39+.52=$10.91 is the price after discount with 5% tax
                    Answered by
            julia
            
    2A.  329.00*15%= 329.00*0.15=$49.35 this is the discount. 
329 - discount = 329 -49.35=$279.65 discounted price
2B. 329*10%=329*0.1=32.9 is how much more the ipad will cost compared to the old price (increase in price). Now add it to the old price: 329 + 32.9=$361.9 is new price
361.9*10%=361.9*0.1=36.19 is a sale tax after change in price
361.9+36.19=$398.09 is the final price
    
329 - discount = 329 -49.35=$279.65 discounted price
2B. 329*10%=329*0.1=32.9 is how much more the ipad will cost compared to the old price (increase in price). Now add it to the old price: 329 + 32.9=$361.9 is new price
361.9*10%=361.9*0.1=36.19 is a sale tax after change in price
361.9+36.19=$398.09 is the final price
                    Answered by
            Delilah
            
    Thanks! My teacher nearly said the same thing!
    
                                                    There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
                                            
                Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.