Asked by Jennifer

Three individuals form a partnership and agree to divide the profits equally. X invests $4,500, Y invests $3,500 and Z invests $2,000. If the profits are $1,500, how much less does X receive than if the profits were divided in proportion to the amount invested?

Answers

Answered by Henry
Z = $D.
Y = 3500 / 2000 = $1.75D.
X = 4500 / 2000 = $2.25D.
When divided proportionately:
D + 1.75D + 2.25D = 1500.
5D = 1500.
D = 1500 / 5 = $300 = Z.
X = 2.25D = 2.25*300 = $675.
When divided equally:
X = 1500 / 3 = $500.

675 - 500 = $175 Less.

Answered by Rowan
that makes no sense
Answered by Thrain
X = $4500 Y = $3500 Z = $2000
4500 + 3500 + 2000 = 1000
X’s proportion of the investment:
4500 / 10000 = 0.45 -> 45%
If profit divided equally:
2400 / 3 = 800
If profit divided in proportion to the amount invested, X:
2400 x 0.45 = 1080
Difference:
1080 - 800 = 280

Answer: X would receive $280 less if the profits were divided equally compared to if the profits were divided in proportion of the amount invested.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!

Related Questions