18 roses and 6 tulips coast $66. What is the unit price for each kind of flower?

1 answer

You have omitted some necessary information. You need two equations to solve for two unknowns. Did they tell you the difference between the prices?

Roses could be $2 and tulips $5.
or
Roses could be $3 and tulips $2