First, we need to determine the moles of sodium reacting:
1.15g / 23 g/mol = 0.05 moles of Na
The balanced chemical equation for the reaction of sodium with water is:
2Na + 2H2O -> 2NaOH + H2
From the equation, we see that 2 moles of sodium produce 1 mole of hydrogen gas.
Since 0.05 moles of Na is reacting, the amount of hydrogen gas produced will be:
0.05 moles / 2 = 0.025 moles of H2
Now, we need to convert moles of hydrogen gas to volume at STP:
1 mole of gas at STP occupies 22,400 cm3
0.025 moles * 22,400 cm3/mole = 560 cm3
Therefore, the volume of hydrogen gas produced at STP when 1.15g of sodium reacts with water is 560 cm3.
7. Calculate the volume of hydrogen gas produced at s.t.p when 1.15g of sodium metal react
with water. (Na=23, molar gas volume=22400cm3
) (3mks)
1 answer