3 pencils cost $.03 more than 2 pen,and 1 pen

and 10 pencils together cost $2.40.Determine the
cost of each writing tool

2 answers

Set up system of equations as:
Let c=pencil, p=pen, and work in cents
3c-2p=3
10c+p=240
Solve for p and c (both have to be integers).
Pen is 1.17
Pencils is 1.23
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. QuestionA box of two dozen pencils cost $1.35. Follow the steps to determine the unit price per pencil.(3 points) 1 dozen =
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions