add the two equations:
6lol+6cream+6drinks=8.52+9.24
divide both sides of the equation by 6
6 lollies and 3 icecreams cost £8.52
3 icecreams and 6 drinks cost £9.24
What would the cost of 1 lolly, 1 icecream and 1 drink be?
2 answers
Thank you