Asked by Lisa
I am trying to figure this out. I know I am not right. I was looking for some help on how to get the proper answer.
Morgan Company received from Lee Company an invoice dated September 27. Terms were 2/10 EOM. List price on the invoice was $5,000 (freight not included). Morgan receives a 9/7 chain discount. Freight charges are Morgan’s responsibility but Lee agreed to prepay the $150 freight charge. Morgan pays the invoice November 9. What does Morgan pay Lee?
Here is my answer:
So I know because he pays on the 9th he gets a 2% discount.
Which now brings the list price from $5,000 to $4,900
This is the part where I am confused 9/7 discount.So when I convert it to a percent it is 1.29%..Is this right.
So I think i take $4,900 - 1.29% so then ($63.21)<--So this would be the dollar amount I subtract from $4,900
= $4,836.79.
I am not sure if I subtract or add $150.00.
Can anyone help me?
Morgan Company received from Lee Company an invoice dated September 27. Terms were 2/10 EOM. List price on the invoice was $5,000 (freight not included). Morgan receives a 9/7 chain discount. Freight charges are Morgan’s responsibility but Lee agreed to prepay the $150 freight charge. Morgan pays the invoice November 9. What does Morgan pay Lee?
Here is my answer:
So I know because he pays on the 9th he gets a 2% discount.
Which now brings the list price from $5,000 to $4,900
This is the part where I am confused 9/7 discount.So when I convert it to a percent it is 1.29%..Is this right.
So I think i take $4,900 - 1.29% so then ($63.21)<--So this would be the dollar amount I subtract from $4,900
= $4,836.79.
I am not sure if I subtract or add $150.00.
Can anyone help me?
Answers
Answered by
Peggy
Beginning price $5000. Terms are 2/10 End of Month. Paying on the 9th (before the 10th day of the month) triggers the 2% discount. $100 off.
New price $4900. Chain discounts apply. 4900 * 0.91 * 0.93 = $4146.87
Add in the $150 that Morgan agreed to repay for the shipping, the the final invoice price is $4316.87
New price $4900. Chain discounts apply. 4900 * 0.91 * 0.93 = $4146.87
Add in the $150 that Morgan agreed to repay for the shipping, the the final invoice price is $4316.87
Answered by
Cine
Invoice dated september 27 Morgan pay invoice November 9 therefore the 2% discount expired.
5000x.09=450. 5000-450=4550. 4550x.07=318.50 4550-3180.50=4231.50+ 150=4381.20
5000x.09=450. 5000-450=4550. 4550x.07=318.50 4550-3180.50=4231.50+ 150=4381.20
Answered by
Hina
2/10 Discount (considering Morgan payed before the 10 day period)
Discount: $5,000 * 2/10 = $100 (deducted)
= Net Price: $4,900
Chain Discount (9/7)
= $4900 * .09 = $441 --> $4900-$441= $4459 --> $4459 * .07 = $312.13 --> $4459- $312.13 = $4146.87
Add Freight Charge of $150
$4146.87 +$150
= $4296.87
Discount: $5,000 * 2/10 = $100 (deducted)
= Net Price: $4,900
Chain Discount (9/7)
= $4900 * .09 = $441 --> $4900-$441= $4459 --> $4459 * .07 = $312.13 --> $4459- $312.13 = $4146.87
Add Freight Charge of $150
$4146.87 +$150
= $4296.87
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.