0.75 * 6.23 = ?
1.25 * 4.17 = ?
Add the two products together.
I'll be glad to check your answer.
At Andrews sweet shop almond fudge costs $5.23 per pound, and vanilla fudge costs $4.17 per pound. Allison buys 0.75 pound of almond fudge and 1.25 pounds of vanilla fudge. About how much will Allison pay altogether (excluding tax)?
1 answer