Asked by erika
Part 1
A 15.6 kg block is dragged over a rough, hor-
izontal surface by a constant force of 72.2 N
acting at an angle of angle 34.8 above the
horizontal. The block is displaced 24.6 m and
the coefficient of kinetic friction is 0.234.
Find the work done by the 72.2 N force.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of J.
Part 2
Find the magnitude of the work done by the
force of friction.
Answer in units of J.
part 3
What is the sign of the work done by the
frictional force?
1. negative
2. zero
3. positive
part 4
Find the work done by the normal force.
Answer in units of J.
part 5
What is the net work done on the block?
Answer in units of J.
A 15.6 kg block is dragged over a rough, hor-
izontal surface by a constant force of 72.2 N
acting at an angle of angle 34.8 above the
horizontal. The block is displaced 24.6 m and
the coefficient of kinetic friction is 0.234.
Find the work done by the 72.2 N force.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of J.
Part 2
Find the magnitude of the work done by the
force of friction.
Answer in units of J.
part 3
What is the sign of the work done by the
frictional force?
1. negative
2. zero
3. positive
part 4
Find the work done by the normal force.
Answer in units of J.
part 5
What is the net work done on the block?
Answer in units of J.
Answers
Answered by
Henry
Fb=15.6kg * 9.8N/kg = 152.88N @ 0 deg.=
Force of the block.
Fp = Fh = 155.88sin0 = 0N = Hor comp of
block.
Fv = 155.88cos0 = 155.88N = Force perpendicular to plane.
Applied Force:
Fap = 72.2N @ 34.8deg.
Fh = 72.2cos34.8 = 59.29N. = Hor comp
of applied force.
Fv = 72.2sin34.8 = 41.21N. = Ver comp
of applied force.
Combined Forces:
Ff = u*Fv,
Ff = 0.234(155.88 - 41.21),
Ff = 0.234 * 114.67 = 26.8N. = Force
due to friction.
Fn = Fh - Ff = 59.29 - 26.8 = 32.49 =
Net applied hor force.
1. W = 72.2cos34.8 * d,
W = 59.29 * 24.6 = 1459N.
2. W = Ff * d = 26.8 * 0 = 0. Joules.
3. Positive.
4. W = 41.21 * 0 = 0 Joules.
5. Wn = Fn * d = 26.8 * 24.6 = 659 J.
Force of the block.
Fp = Fh = 155.88sin0 = 0N = Hor comp of
block.
Fv = 155.88cos0 = 155.88N = Force perpendicular to plane.
Applied Force:
Fap = 72.2N @ 34.8deg.
Fh = 72.2cos34.8 = 59.29N. = Hor comp
of applied force.
Fv = 72.2sin34.8 = 41.21N. = Ver comp
of applied force.
Combined Forces:
Ff = u*Fv,
Ff = 0.234(155.88 - 41.21),
Ff = 0.234 * 114.67 = 26.8N. = Force
due to friction.
Fn = Fh - Ff = 59.29 - 26.8 = 32.49 =
Net applied hor force.
1. W = 72.2cos34.8 * d,
W = 59.29 * 24.6 = 1459N.
2. W = Ff * d = 26.8 * 0 = 0. Joules.
3. Positive.
4. W = 41.21 * 0 = 0 Joules.
5. Wn = Fn * d = 26.8 * 24.6 = 659 J.
Answered by
Henry
CORRECTION:
5. Wn = Fn * d = 32.49 * 24.6 = 799J.
5. Wn = Fn * d = 32.49 * 24.6 = 799J.
Answered by
Anonymous
friction cant be positive
Answered by
i
i have the same numbers and tried ur answer for number 2 and its wrong.... so it would be -26.131*24.6?
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.