5.00mL of .00500 M ferric nitrate is added to 5.00 Ml of nitric acid and 10.0 Ml of .00250 M thiocyanate solution. Calculate the initial FE^3+ concentration before reaction.

I know F3^3+=Cfe-[FESCN^2+]

after that I have no idea what to do.

Help please?? =-(

1 answer

YOu may have posted only part of the problem BUT the part you posted is the simplest of all and you are making it too complicated.
BEFORE the reaction, the concn Fe^+3 =
M x L = 0.005 M x 0.005 L = ??moles.
What's the volume? 5 mL + 5 mL + 10 mL = 20 mL = 0.020 L.
So (Fe^+3) = ?? moles from above/0.020 L = xx M.