4NH3(g) + 3O2(g) -> 2N2 + 6H20, K=10^80 @ certain temp

initially, all the reactants and products have concentrations equal to 12M. At equilibrium, what is the approximate concentration of ammonia?

1 answer

3M
Similar Questions
  1. 4NH3(g) + 3O2(g) -> 2N2 + 6H20, K=10^80 @ certain tempinitially, all the reactants and products have concentrations equal to
    1. answers icon 2 answers
  2. 4NH3(g) + 3O2(g) -> 2N2 + 6H20, K=10^80 @ certain tempinitially, all the reactants and products have concentrations equal to
    1. answers icon 0 answers
  3. Consider the reaction below:4NH3(g) + 3O2(g) -> 2N2 + 6H20, K=10^80 @ certain temp initially, all the reactants and products
    1. answers icon 2 answers
  4. Consider the reaction below:4NH3(g) + 3O2(g) -> 2N2 + 6H20, K=10^80 @ certain temp initially, all the reactants and products
    1. answers icon 2 answers
more similar questions