devide 77 by 35 to find the cost for producing one the multiply that cost by 285
you wii get
$6.27
The Chang Toy Factory in China can produce 35 mini toy care each minutes at a cost of 77 cents. then, a package of 35 is put in a cardboard box that holds 350. What does it cost to procuces 285 toy cars?
can you show me how to solve this problem .? do you divide or X it?
3 answers
All that info and all the problem wants is the cost for 285?
.77 each x 285 = ?
.77 each x 285 = ?
Pat, I read that wrong.
77/35 * 285 = ?
77/35 * 285 = ?