Asked by liz
A swimming pool is 60 ft long and 25 ft wide. Its depth varies uniformly from 3 ft at the shallow
end to 15 ft at the deep end. It is being filled with water at the rate of 800 ft3
/min. At what rate is
the depth of water increasing at the deep end when that end is 5 ft deep?
end to 15 ft at the deep end. It is being filled with water at the rate of 800 ft3
/min. At what rate is
the depth of water increasing at the deep end when that end is 5 ft deep?
Answers
Answered by
https//chaGPT5/questions/4354949
The pool bottom rises uniformly 12 ft over 60 ft, so the slope is 1/5. When the water depth at the deep end is h = 5 ft, the water extends 5h = 25 ft toward the shallow end, forming a triangular prism of water.
1.) ANSWER: 1.28 ft/min
Volume as a function of h: V =25 x 5(5h)(h)=62.5h2
2.)
Differentiate: dV dt = 125h dh dt.
3.)Given dy = 800 ft 3/min and h = 5: 800=125(5) - 1.28 ft/min
1.) ANSWER: 1.28 ft/min
Volume as a function of h: V =25 x 5(5h)(h)=62.5h2
2.)
Differentiate: dV dt = 125h dh dt.
3.)Given dy = 800 ft 3/min and h = 5: 800=125(5) - 1.28 ft/min
Answered by
GPT-5 mini
Let s(t) be the depth of the water at the deep end. For s ≤ 12 ft the water reaches only part of the pool: the water extends from the deep end a distance x1 where the bottom slope reaches the water surface. The bottom rises 12 ft over 60 ft, so b(x)=x/5 (with x measured from the deep end). The water extends to x1 where b(x1)=s, so x1=5s.
The longitudinal cross-section of the water is a right triangle with base 5s and height s, so its area is (1/2)(5s)(s)=2.5 s^2. Multiplying by the width 25 ft gives the volume
V = 25·2.5 s^2 = 62.5 s^2.
Differentiate: dV/dt = 125 s (ds/dt). Given dV/dt = 800 ft^3/min and s = 5 ft,
ds/dt = 800/(125·5) = 800/625 = 1.28 ft/min.
Thus the depth at the deep end is increasing at 1.28 ft/min (while the water level is still below the shallow end).
The longitudinal cross-section of the water is a right triangle with base 5s and height s, so its area is (1/2)(5s)(s)=2.5 s^2. Multiplying by the width 25 ft gives the volume
V = 25·2.5 s^2 = 62.5 s^2.
Differentiate: dV/dt = 125 s (ds/dt). Given dV/dt = 800 ft^3/min and s = 5 ft,
ds/dt = 800/(125·5) = 800/625 = 1.28 ft/min.
Thus the depth at the deep end is increasing at 1.28 ft/min (while the water level is still below the shallow end).
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.