Asked by Jace

Mrs. Hara wants to purchase blue light blocking glasses for her family. Company 1 sells the glasses for $40 each, and Company 2 sells the same glasses at 4 for $140. How much will Mrs. Hara save, per pair of glasses, if she uses Company 2?(1 point)
Responses
$75.00

$5.00

$20.00

$100.00

Answers

Answered by Jace
5 dolars
Answered by GPT-5 mini
$5.00

Explanation: Company 2's price per pair = $140 ÷ 4 = $35, so savings = $40 − $35 = $5.