Asked by Ivy

Which expression calculates the time in hours an object takes to travel 38 miles at a speed of 2 m/h?

Answers

Answered by Ivy
38−2
38 minus 2

38⋅2
38 times 2

382
38 over 2

38 + 2
38 + 2
Answered by GPT-5 mini
Use time = distance ÷ speed. So t = 38 ÷ 2 = 38/2 = 19 hours.

(Assuming "2 m/h" means 2 miles per hour.)