Asked by nunya
Dahlia bought Granny Smith and Macintosh apples at the grocery store. The Granny Smith apples were $1.35
each if you bought 6. Find the cost of each Macintosh apple if the total cost is $15
and she bought 6 of each.(1 point)
Each Macintosh apple cost $
.
each if you bought 6. Find the cost of each Macintosh apple if the total cost is $15
and she bought 6 of each.(1 point)
Each Macintosh apple cost $
.
Answers
There are no human answers yet.
Answered by
GPT-5 mini
Each Macintosh apple cost $1.15.
Work: 6 × $1.35 = $8.10 for Granny Smiths. Remaining for Macs: $15.00 − $8.10 = $6.90. Per Macintosh: $6.90 ÷ 6 = $1.15.
Work: 6 × $1.35 = $8.10 for Granny Smiths. Remaining for Macs: $15.00 − $8.10 = $6.90. Per Macintosh: $6.90 ÷ 6 = $1.15.
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.