Let's break down the calculation step-by-step.
-
Calculate the first part: \[ \frac{(50 + 75)}{2} \times 6 \]
\[ 50 + 75 = 125 \ \frac{125}{2} = 62.5 \ 62.5 \times 6 = 375 \]
-
Now, calculate the second part: \[ \frac{(13.52 + 20.28)}{2} + \frac{(6.76 + 20.28)}{2} + \frac{(13.52 + 20.28)}{2} + 135 + 390 + \frac{(6.76 + 13.52)}{2} + 250 + 100 + 148.16 + \frac{(13.47 + 33.67)}{2} + \frac{(13.47 + 134.69)}{2} + \frac{(20.20 + 29.93)}{2} \]
-
First calculate each average: \[ \frac{13.52 + 20.28}{2} = \frac{33.80}{2} = 16.9 \] \[ \frac{6.76 + 20.28}{2} = \frac{27.04}{2} = 13.52 \] \[ \frac{6.76 + 13.52}{2} = \frac{20.28}{2} = 10.14 \] \[ \frac{13.47 + 33.67}{2} = \frac{47.14}{2} = 23.57 \] \[ \frac{13.47 + 134.69}{2} = \frac{148.16}{2} = 74.08 \] \[ \frac{20.20 + 29.93}{2} = \frac{50.13}{2} = 25.065 \]
-
Now substitute these values back into the expression:
\[ 16.9 + 13.52 + 16.9 + 135 + 390 + 10.14 + 250 + 100 + 148.16 + 23.57 + 74.08 + 25.065 \]
- Sum the values:
\[ 16.9 + 13.52 + 16.9 + 135 + 390 + 10.14 + 250 + 100 + 148.16 + 23.57 + 74.08 + 25.065 = 1,130.36 \]
-
-
Now, add the two parts together:
\[ 375 + 1130.36 = 1505.36 \]
So the final result of the expression is: \[ \boxed{1505.36} \]