To find the cost for one pencil using the equation \( y = 0.19x \), we can substitute \( x = 1 \) (since we want to find the cost for one pencil).
So,
\[ y = 0.19 \times 1 = 0.19 \]
The cost for one pencil is \( \text{$}0.19 \).
The cost of a pencil is described by the equation y=$0.19x
. What is the cost for one pencil?(1 point)
$
1 answer
To find the cost for one pencil using the equation \( y = 0.19x \), we can substitute \( x = 1 \) (since we want to find the cost for one pencil).
So,
\[ y = 0.19 \times 1 = 0.19 \]
The cost for one pencil is \( \text{$}0.19 \).