4. Find the rate of change: Two pounds of apples cost $3.98. Six pounds cost $11.94. HINT: find the price per pound

*
1 point
2.99/lb
7.96 / lb
1.99/ lb
2.98 / lb

1 answer

To find the rate of change, we need to find the price per pound.

The price for 2 pounds of apples is $3.98. Dividing $3.98 by 2, we get:

$3.98 / 2 = $1.99 per pound

Therefore, the price per pound is $1.99.

Thus, the correct answer is 1.99/ lb.