Flour costs $0.75 per pound and sugar costs $0.50 per pound. An order of flour and sugar weighs 16 pounds and costs $9.

So far, we know that s=12 is part of the solution. Use the second equation to find the value of f.
0.75f+0.5s=9
f=16−s

s=12
f=16−s
f=

1 answer

We are given that \( s = 12 \) and we need to find the value of \( f \) using the equation:

\[ f = 16 - s \]

Substituting \( s = 12 \) into the equation:

\[ f = 16 - 12 \] \[ f = 4 \]

So, the value of \( f \) is \( 4 \).