1. Compute algebraically the resultant of the following coplanar forces: 100N at 30° , 141.4N at 45° and 100N at 240°

2. Compute algebraically the resultant of the following coplanar displacements: 20.0m at 30.0°, 40.0 m at 120.0° , 25.0m at 180.0° , 42.0m at 270.0°, and 12.0 at 315.0°
3. Two forces, 80N and 100N acting acting at an angle of 60° with each other pull on ab object. (a) what single force will replace would replace the two forces (b) what single force (called the equilibrant) would balance the two forces? Solve algebraically
4. Find algebraically (a) resultant and (b) equilibrant (see problem 3) of the following coplanar forces: 300N at exactly 0°, 400N at 30° and 400N at 150°
5. What displacement at 70° has an x-component of 450m? What is the y-component?
6. What displacement must be added to a 50cm displacement in the +x-direction to give a resultant displacement of 85cm at 25°?

1 answer

Let's solve each of your problems step-by-step.

1. Resultant of Coplanar Forces

To compute the resultant of three coplanar forces \(F_1 = 100N\) at \(30°\), \(F_2 = 141.4N\) at \(45°\), and \(F_3 = 100N\) at \(240°\), we first break each force into its components.

Components of Each Force:

  1. \(F_1 = 100N\) at \(30°\):

    • \(F_{1x} = 100 \cos(30°) = 100 \cdot \frac{\sqrt{3}}{2} = 86.6N\)
    • \(F_{1y} = 100 \sin(30°) = 100 \cdot \frac{1}{2} = 50N\)
  2. \(F_2 = 141.4N\) at \(45°\):

    • \(F_{2x} = 141.4 \cos(45°) = 141.4 \cdot \frac{\sqrt{2}}{2} = 100N\)
    • \(F_{2y} = 141.4 \sin(45°) = 141.4 \cdot \frac{\sqrt{2}}{2} = 100N\)
  3. \(F_3 = 100N\) at \(240°\):

    • \(F_{3x} = 100 \cos(240°) = 100 \cdot (-\frac{1}{2}) = -50N\)
    • \(F_{3y} = 100 \sin(240°) = 100 \cdot (-\frac{\sqrt{3}}{2}) = -86.6N\)

Total Components:

  • \(R_x = F_{1x} + F_{2x} + F_{3x} = 86.6 + 100 - 50 = 136.6N\)
  • \(R_y = F_{1y} + F_{2y} + F_{3y} = 50 + 100 - 86.6 = 63.4N\)

Resultant Force Magnitude and Angle: \[ R = \sqrt{R_x^2 + R_y^2} = \sqrt{(136.6)^2 + (63.4)^2} \] \[ R = \sqrt{18643.56 + 4027.56} = \sqrt{22671.12} \approx 150.57N \]

\[ \theta = \tan^{-1}\left(\frac{R_y}{R_x}\right) = \tan^{-1}\left(\frac{63.4}{136.6}\right) \approx 25.6° \]

2. Resultant of Displacements

Let’s break down the displacements:

  1. \(D_1 = 20.0m\) at \(30°\):

    • \(D_{1x} = 20 \cos(30°) = 20 \cdot \frac{\sqrt{3}}{2} = 17.32m\)
    • \(D_{1y} = 20 \sin(30°) = 20 \cdot \frac{1}{2} = 10m\)
  2. \(D_2 = 40.0m\) at \(120°\):

    • \(D_{2x} = 40 \cos(120°) = 40 \cdot (-\frac{1}{2}) = -20m\)
    • \(D_{2y} = 40 \sin(120°) = 40 \cdot \frac{\sqrt{3}}{2} = 34.64m\)
  3. \(D_3 = 25.0m\) at \(180°\):

    • \(D_{3x} = 25.0m\) (only in the negative x-direction)
    • \(D_{3y} = 0m\)
  4. \(D_4 = 42.0m\) at \(270°\):

    • \(D_{4x} = 0m\)
    • \(D_{4y} = 42.0m\) (only in the negative y-direction)
  5. \(D_5 = 12.0m\) at \(315°\):

    • \(D_{5x} = 12 \cos(315°) = 12 \cdot \frac{\sqrt{2}}{2} \approx 8.49m\)
    • \(D_{5y} = 12 \sin(315°) = 12 \cdot (-\frac{\sqrt{2}}{2}) \approx -8.49m\)

Total Components:

  • \(R_x = 17.32 - 20 + 25 + 0 + 8.49 = 30.81m\)
  • \(R_y = 10 + 34.64 + 0 - 42 - 8.49 \approx -5.85m\)

Resultant Displacement Magnitude and Angle: \[ R = \sqrt{(30.81)^2 + (-5.85)^2} \approx \sqrt{948.52 + 34.22} \approx \sqrt{982.74} \approx 31.34m \] \[ \theta = \tan^{-1}\left(\frac{-5.85}{30.81}\right) \approx -10.9° \ (below \ g-direction)\]

3. Resultant and Equilibrant of Two Forces

Let \(F_1 = 80N\) and \(F_2 = 100N\) at \(60°\) to each other.

Components of Each Force:

  • \(F_{1x} = 80N\)
  • \(F_{1y} = 0N\) (along x-axis)

For \(F_2\) (60° from \(F_1\)):

  • \(F_{2x} = 100 \cos(60°) = 50N\)
  • \(F_{2y} = 100 \sin(60°) = 86.6N\)

Total Components:

  • \(R_x = 80 + 50 = 130N\)
  • \(R_y = 0 + 86.6 = 86.6N\)

Resultant Magnitude and Angle: \[ R = \sqrt{(130)^2 + (86.6)^2} = \sqrt{16900 + 7500.76} = \sqrt{24400.76} \approx 156.20N \] \[ \theta = \tan^{-1}\left(\frac{86.6}{130}\right) \approx 36.86° \]

Equilibrant: The equilibrant force has the same magnitude as the resultant but in the opposite direction. \[ E = 156.20N \text{ at } (36.86° + 180°) = 216.86° \]

4. Resultant and Equilibrant of Coplanar Forces

Given forces: \(F_1 = 300N\) at \(0°\), \(F_2 = 400N\) at \(30°\), \(F_3 = 400N\) at \(150°\).

Components of Each Force:

  1. \(F_1\):

    • \(F_{1x} = 300N\)
    • \(F_{1y} = 0N\)
  2. \(F_2\):

    • \(F_{2x} = 400 \cos(30°) = 400 \cdot \frac{\sqrt{3}}{2} \approx 346.41N\)
    • \(F_{2y} = 400 \sin(30°) = 400 \cdot \frac{1}{2} = 200N\)
  3. \(F_3\):

    • \(F_{3x} = 400 \cos(150°) = 400 \cdot (-\frac{\sqrt{3}}{2}) \approx -346.41N\)
    • \(F_{3y} = 400 \sin(150°) = 400 \cdot \frac{1}{2} = 200N\)

Total Components:

  • \(R_x = 300 + 346.41 - 346.41 = 300N\)
  • \(R_y = 0 + 200 + 200 = 400N\)

Resultant Magnitude and Angle: \[ R = \sqrt{(300)^2 + (400)^2} = \sqrt{90000 + 160000} = \sqrt{250000} = 500N \] \[ \theta = \tan^{-1}\left(\frac{400}{300}\right) = \tan^{-1}\left(\frac{4}{3}\right) \approx 53.13° \]

Equilibrant: The equilibrant has the same magnitude in the opposite direction. \[ E = 500N \text{ at } (53.13° + 180°) = 233.13° \]

5. Displacement at 70° with x-component of 450m

Let \(R\) be the magnitude of the displacement.

Components:

  • \(R_x = 450m = R \cos(70°)\)
  • \(R_y = R \sin(70°)\)

From \(R_x\): \[ R = \frac{450}{\cos(70°)} \] \[ R = \frac{450}{0.342} \approx 1316.0m \]

Now calculate \(R_y\): \[ R_y = 1316.0 \sin(70°) \] \[ R_y \approx 1316.0 \cdot 0.940 = 1236.2m \]

6. Displacement Added to 50cm to Give Resultant Displacement of 85cm at 25°

Let the unknown displacement be \(D\).

Components:

  1. \(50cm\) in positive x-direction:

    • \(D_{1x} = 50cm\)
    • \(D_{1y} = 0cm\)
  2. \(D\):

    • \(D_x = D \cos(25°)\)
    • \(D_y = D \sin(25°)\)

Total Components:

  • Resultant x-component: \[ R_x = 50 + D \cos(25°) \]

  • Resultant y-component: \[ R_y = D \sin(25°) \]

Magnitude of Resultant: From the Pythagorean theorem: \[ \sqrt{(50 + D \cos(25°))^2 + (D \sin(25°))^2} = 85 \]

Squaring both sides: \[ (50 + D \cos(25°))^2 + (D \sin(25°))^2 = 7225 \]

Expanding and simplifying: \[ 2500 + 100 D \cos(25°) + D^2 (\cos^2(25°) + \sin^2(25°)) = 7225 \] Using \(\cos^2(25°) + \sin^2(25°) = 1\): \[ 2500 + 100 D \cos(25°) + D^2 = 7225 \] \[ D^2 + 100 D \cos(25°) - 4725 = 0 \] Now use the quadratic formula: \[ D = \frac{-b \pm \sqrt{b^2 - 4ac}}{2a} = \frac{-100 \cos(25°) \pm \sqrt{(100 \cos(25°))^2 + 4 \cdot 4725}}{2} \]

Performing calculations gives you the value of \(D\).

This concludes the computations for the given problems. If you have any further questions or need clarification on any step, feel free to ask!