Question 1

A)
Use the image to answer the question.

An illustration shows a three dimensional composite figure formed by a smaller rectangular prism connected to a larger rectangular prism. The top, right, and front faces are visible. The faces and edges that are not visible are indicated by dashed lines. The rectangular prism on the left has a length of 10 millimeters a height of 8 millimeters. The width of the rectangular prism is not shown, but it aligns perfectly with the width of the rectangular prism on the right. The rectangular prism on the right has a length of 6 millimeters, a width of 6 millimeters, and a height 6 of millimeters. The combined length of the two rectangular prisms measures 16 millimeters.



What is the total surface area of the figure?

(1 point)
$$ mm2
Question 2
A)
Use the image to answer the question.

An illustration shows a three dimensional composite figure formed by a triangular prism stacked on top of a rectangular prism. The top, right, and front faces are visible. The faces and edges that are not visible are indicated by dashed lines. The rectangular prism has a length of 32 meters, a width of 10 meters, and a height of 8 meters. The triangular prism has a rectangular base that is aligned on all edges with the rectangular prism below. The perpendicular height of the triangular prism is marked by a right angle symbol from the top vertex to the center of the triangular face. The height of the triangular face of the prism measures 12 meters. The sides of the triangular faces of the triangular prism measure 20 meters.

What is the total surface area of the figure?

(1 point)
$$ m2
Question 3
A)
Use the image to answer the question.

An illustration shows a three dimensional composite figure formed by a rectangular prism with a missing section. The missing section is also in the shape of a rectangular prism. The top, right, and front faces of the figure are visible. The faces and edges that are not visible are indicated by dashed lines. The rectangular prism has a length of 15 inches, a width of 6 inches, and a height of 12 inches. The missing section is removed from the top center of the rectangular prism. The missing section is a rectangular prism with a length of 7 inches, and a height of 6 inches. The missing section has the same width as the larger rectangular prism. The missing section is centered at the top of the larger rectangular prism. The remaining lengths to the left and right of the missing section both measure 4 inches.

What is the total surface area of the figure?

(1 point)
$$ in.2
Question 4
A)
Use the image to answer the question.

The total length is 16 inches and width is 10 inches. The length of the removed portion from the bottom right is 12 inches. The shorter portion that is removed has the remaining length of 4 inches. The remaining width after removing the rectangular portion is 6 inches. The shorter portion that is removed has the remaining width of 4 inches.

Nikolai is making an L-shaped platform for his collection of action figures.

What is the surface area of the platform if it is 3 in. thick?

(1 point)
$$ in.2
Question 5
A)
Use the image to answer the question.

An illustration shows three adjoining rectangular prisms placed together and labeled from the left as 2, 1, and 3. The length of the rectangular prisms along the front base is 20 inches for each. The depth of each adjoining prism is 20 inches. The height of the rectangular prism on the left labeled 2 is 11 inches; the height of the rectangular prism in the center labeled 1 is 15 inches; the height of the rectangular prism on the right labeled 3 is 7 inches.

At the Olympics, the winners of the gold, silver, and bronze medals stand on a tiered pedestal.

As labeled in the diagram, the height of pedestal 3 is 7 inches, the height of pedestal 2 is 11 inches, and the height of pedestal 1 is 15 inches. Assuming each pedestal is of equal width and depth, find the total surface area of the stand.

(1 point)
$$ in.2

1 answer

To calculate the total surface area of the given composite figures, we'll break down each question as follows:

Question 1:

  1. First Rectangular Prism (left):

    • Length = 10 mm
    • Height = 8 mm
    • Width = ?
    • Since combined length of both prisms = 16 mm, Width (right's width) = 6 mm.
    • So, Width = 6 mm.

    Surface Area = 2(lw + lh + wh) \( = 2(10 \times 6 + 10 \times 8 + 6 \times 8) \) \( = 2(60 + 80 + 48) = 2(188) = 376 \text{ mm}^2 \)

  2. Second Rectangular Prism (right):

    • Length = 6 mm
    • Width = 6 mm
    • Height = 6 mm.

    Surface Area = 2(lw + lh + wh) \( = 2(6 \times 6 + 6 \times 6 + 6 \times 6) \) \( = 2(36 + 36 + 36) = 2(108) = 216 \text{ mm}^2 \)

  3. Combine and adjust for shared faces:

    • Shared face area between two prisms = lw = 10 mm (side length) × 6 mm (side width) -> 60 mm^2.

    Total Surface Area = Total from both prisms - Shared area \( = 376 + 216 - 60 = 532 \text{ mm}^2 \)

Answer: 532 mm²


Question 2:

  1. Rectangular Prism:

    • Length = 32 m
    • Width = 10 m
    • Height = 8 m.

    Surface Area = 2(lw + lh + wh) \( = 2(32 \times 10 + 32 \times 8 + 10 \times 8) \) \( = 2(320 + 256 + 80) = 2(656) = 1312 \text{ m}^2 \)

  2. Triangular Prism:

    • Base Area of triangular face = \( \frac{1}{2} \times \text{base} \times \text{height} \) -> \( \frac{1}{2} \times 10 \times 12 = 60 \text{ m}^2 \)
    • Triangular prism height = 32 m

    Surface Area = [2 x base area (triangular) + perimeter x height] \( = 2 \times 60 + (10 + 20 + 20) \times 32 \) \( = 120 + 50 \times 32 \) \( = 120 + 1600 = 1720 \text{ m}^2 \)

  3. Total Surface Area = Rectangular Prism Area + Triangular Prism Area \( = 1312 + 1720 \) \( = 3032 \text{ m}^2 \)

Answer: 3032 m²


Question 3:

  1. Total Surface Area of the larger rectangular prism:

    • Length = 15 in
    • Width = 6 in
    • Height = 12 in

    Surface Area = 2(lw + lh + wh) \( = 2(15 \times 6 + 15 \times 12 + 6 \times 12) \) \( = 2(90 + 180 + 72) = 2(342) = 684 \text{ in}^2 \)

  2. Surface Area of the removed section:

    • Length = 7 in
    • Width = 6 in
    • Height = 6 in

    Surface Area = 2(lw + lh + wh) \( = 2(7 \times 6 + 7 \times 6 + 6 \times 6) \) \( = 2(42 + 42 + 36) = 2(120) = 240 \text{ in}^2 \)

  3. Adjust for visibility:

    • The top and bottom faces of the removed prism are no longer visible.
    • Therefore, the total exposed surfaces will be total large surface minus two faces of the smaller removed area: \( = 684 - (2 \times 42) = 684 - 84 = 600 \text{ in}^2 + 240 \text{ in}^2\)

    Total Surface Area = 600 + 240 = 840.

Answer: 840 in²


Question 4:

  1. Dimensions of L-shaped platform:

    • Overall length = 16 in
    • Overall width = 10 in
    • Cut-out portion’s dimensions:
      • Length of removed portion = 12 in
      • Width = 4 in (overlap)
      • Remaining part's length = 4 in
      • Remaining width = 6 in

    Two rectangles to calculate:

    1. Full rectangle Surface Area: \( A_{\text{full}} = length \times width = 16 \times 10 = 160 \text{ in}^2 \)

    2. Removed rectangle Surface Area: \( A_{\text{removed}} = 12 \times 4 = 48 \text{ in}^2 \)

    Final Surface Area: \( A_{\text{final}} = 160 - 48 = 112 \)

    Thickness addition: \( = 112 \times 3 = 336 \text{ in}^2 \)

Answer: 336 in²


Question 5:

  1. Each pedestal's dimensions with overall height given:

    • Pedestal 1: 15in
    • Pedestal 2: 11in
    • Pedestal 3: 7in
    • Length = 20 inches, Depth = 20 inches (Equal depth for all)

    Total Surface Area should consider their different heights. Total surface for each pedestal:

    • Base Surface Area: \( 20 \times 20 = 400 \text{ in}^2 \)

    Each pedestal's surface: \( SA_1 = 2 \times (20 \times 20) + 2 \times (20 \times 15) = 400 + 600 = 1000 \) \( SA_2 = 2 \times (20 \times 20) + 2 \times (20 \times 11) = 400 + 440 = 840 \) \( SA_3 = 2 \times (20 \times 20) + 2 \times (20 \times 7) = 400 + 280 = 680 \)

    We create a model summary: Combine = (base leaves out) so combine each is overlapping.

    Total = 1000 + 840 + 680

    Area subtraction for overlaps: Overlap area: = \( 2 \times (20*20) \times 3: \Rightarrow = 400 \)

    Overall System: \( SA = 1000 + 840 + 680 - 400\) = Total; 2120.

Answer: 2120 in²

Note: Surface area calculations can generally involve careful accounting of overlapping faces. Always check for uniformity in sizes to ensure accurate implementation of the model equations in full 3D calculations.