Use the image and table to answer the question.

An illustration shows a graph depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store A. The horizontal axis shows gallons ranging from 0 to 20 in increments of 5. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 70 in increments of 10. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 5 comma 20 right parenthesis, left parenthesis 10 comma 40 right parenthesis, and left parenthesis 15 comma 60 right parenthesis. A line connects all the data points.

This table shows the cost of gasoline per gallon at Store B, along with the total cost for different quantities of gallons purchased.
Store B
Cost of Gasoline per Gallon
Gallons ($) Cost
5 18.75
10 37.50
15 56.25
The proportional relationships between the cost and the number of gallons of gasoline for Store A and Store B are displayed in the graph and table. Which store has the better buy for a gallon of gasoline? Enter 1 for Store A. Enter 2 for Store B.

(1 point)
has the better buy for a gallon of gasoline.

1 answer

To determine which store has the better buy for a gallon of gasoline, we need to compare the cost per gallon from both stores:

  1. Store A costs:

    • For 5 gallons: $20 → $20 ÷ 5 = $4.00 per gallon
    • For 10 gallons: $40 → $40 ÷ 10 = $4.00 per gallon
    • For 15 gallons: $60 → $60 ÷ 15 = $4.00 per gallon
  2. Store B costs:

    • For 5 gallons: $18.75 → $18.75 ÷ 5 = $3.75 per gallon
    • For 10 gallons: $37.50 → $37.50 ÷ 10 = $3.75 per gallon
    • For 15 gallons: $56.25 → $56.25 ÷ 15 = $3.75 per gallon

From our calculations:

  • Store A charges $4.00 per gallon.
  • Store B charges $3.75 per gallon.

Since $3.75 (Store B) is less than $4.00 (Store A), Store B has the better buy for a gallon of gasoline.

The answer is 2 (Store B).

Similar Questions
  1. QuestionUse the image and table to answer the question. An illustration shows a graph depicting cost of gasoline per gallon in
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the image and table to answer the question. :)An illustration shows a graph depicting cost of gasoline per gallon in dollars
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the image and table to answer the question.An illustration shows a graph depicting cost of gasoline per gallon in dollars in
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the image and table to answer the question.An illustration shows a graph depicting cost of gasoline per gallon in dollars in
    1. answers icon 1 answer
more similar questions