To determine which combinations of snacks Rashad could purchase with $17, we first calculate the total cost of each option:
A. 2 drinks and 3 popcorns:
- Cost = (2 × $2.75) + (3 × $4.00)
- Cost = $5.50 + $12.00 = $17.50 (not possible)
B. 3 popcorns and 3 candies:
- Cost = (3 × $4.00) + (3 × $1.50)
- Cost = $12.00 + $4.50 = $16.50 (possible)
C. 4 popcorns and 1 candy:
- Cost = (4 × $4.00) + (1 × $1.50)
- Cost = $16.00 + $1.50 = $17.50 (not possible)
D. 4 drinks and 2 popcorns:
- Cost = (4 × $2.75) + (2 × $4.00)
- Cost = $11.00 + $8.00 = $19.00 (not possible)
From these calculations, the only option that Rashad can afford with $17 is:
B. 3 popcorns and 3 candies.