Slope as Unit Rate Quick Check

2 of 52 of 5 Items

Question
Use the image to answer the question.

An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store A and B. The first graph shows cost of gasoline per gallon in dollars in store A. The horizontal axis shows gallons ranging from 0 to 20 in increments of 5. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 70 in increments of 10. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 5 comma 20 right parenthesis, left parenthesis 10 comma 40 right parenthesis, and left parenthesis 15 comma 60 right parenthesis. A line connects all the data points. The second graph shows cost of gasoline per gallon in dollars in store B. The horizontal axis shows gallons ranging from 0 to 10 in increments of 2. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 30 in increments of 2. Three data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 4 comma 14 right parenthesis, and left parenthesis 8 comma 28 right parenthesis. A line connects all the data points.

The proportional relationship between the cost of gasoline and the number of gallons of gasoline from Store A and Store B are displayed in the graphs. Use the graphs to interpret the store that has the cheaper cost of gasoline per gallon.

(1 point)
Responses

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $5 per gallon.
Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $5 per gallon.

Store A has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $0.25 per gallon.
Store A has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $0.25 per gallon.

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $3.50 per gallon.
Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $3.50 per gallon.

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $100 per gallon.
Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $100 per gallon.
Skip to navigation

1 answer

To determine which store offers cheaper gasoline based on the graphs provided, we need to find the unit rate (cost per gallon) for both stores.

Store A:

From the graph, we can find the values:

  • At 5 gallons, the cost is $20.
  • At 10 gallons, the cost is $40.
  • At 15 gallons, the cost is $60.

To find the cost per gallon:

  1. For 5 gallons: \( \frac{20}{5} = 4\) dollars per gallon.
  2. For 10 gallons: \( \frac{40}{10} = 4\) dollars per gallon.
  3. For 15 gallons: \( \frac{60}{15} = 4\) dollars per gallon.

So, the cost of gasoline at Store A is $4 per gallon.

Store B:

From the graph, we can find the values:

  • At 4 gallons, the cost is $14.
  • At 8 gallons, the cost is $28.

To find the cost per gallon:

  1. For 4 gallons: \( \frac{14}{4} = 3.5\) dollars per gallon.
  2. For 8 gallons: \( \frac{28}{8} = 3.5\) dollars per gallon.

So, the cost of gasoline at Store B is $3.50 per gallon.

Conclusion:

Comparing the two prices:

  • Store A = $4 per gallon
  • Store B = $3.50 per gallon

Thus, Store B has the cheaper gasoline. The correct statement would be:

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $4 per gallon.

Considering the options provided, it seems the closest match would be:

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $3.50 per gallon.

So, the correct response is: Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $3.50 per gallon.

Similar Questions
  1. unit 3 lesson 5slope as the unit rate quick check use the image to answer the question (0,0), (6,6) explain why the slope is
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 10 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 1 answer
  4. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 1 answer
more similar questions