Slope as Unit Rate Quick Check

1 of 51 of 5 Items
Question
Use the image to answer the question.

An illustration shows Quadrant 1 of a coordinate plane. The x-axis is labeled Ounces and ranges from 0 to 40 in 5 unit increments. The y-axis is labeled Cost in dollars and ranges from from 0.00 to 4.00 in increments of 0.50. The graph is titled Cost per Ounce. A line connects four points plotted on the graph. The coordinates of the plotted points are left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 8 comma 0.80 right parenthesis, left parenthesis 15 comma 1.50 right parenthesis, and left parenthesis 30 comma 3.00 right parenthesis.

The graph displays the cost per ounce of canned peas. Use the graph to determine the unit rate of the proportional relationship.

(1 point)
Responses

Canned peas cost $0.10 per ounce.
Canned peas cost $0.10 per ounce.

Canned peas cost $30 per ounce.
Canned peas cost $30 per ounce.

Canned peas cost $3.00 per ounce.
Canned peas cost $3.00 per ounce.

Canned peas cost $10 per ounce.

1 answer

To find the unit rate of the proportional relationship in the provided graph, we can look at the cost per ounce at the given points.

From the coordinates given:

  • At (8, 0.80): The cost for 8 ounces is $0.80. Therefore, the cost per ounce is \( \frac{0.80}{8} = 0.10 \) dollars per ounce.
  • At (15, 1.50): The cost for 15 ounces is $1.50. Therefore, the cost per ounce is \( \frac{1.50}{15} = 0.10 \) dollars per ounce.
  • At (30, 3.00): The cost for 30 ounces is $3.00. Therefore, the cost per ounce is \( \frac{3.00}{30} = 0.10 \) dollars per ounce.

Since all calculations consistently yield \( 0.10 \) dollars per ounce, the unit rate of the proportional relationship is:

Canned peas cost $0.10 per ounce.

Similar Questions
  1. unit 3 lesson 5slope as the unit rate quick check use the image to answer the question (0,0), (6,6) explain why the slope is
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 10 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 1 answer
  4. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 1 answer
more similar questions