Determine the unit rate for 1 bag of chips if 5 bags cost $6.25; the proportional relationship is described by 5y=$6.25x .(1 point) Responses $1 $1 $0.80 $0.80 $31.25 $31.25 $1.25

1 answer

To find the unit rate for 1 bag of chips, you can start from the given cost for 5 bags, which is $6.25.

To find the cost of 1 bag, divide the total cost for 5 bags by 5:

\[ \text{Cost per bag} = \frac{6.25}{5} = 1.25 \]

So, the unit rate for 1 bag of chips is $1.25.