Linear Equations in Real-World Scenarios Practice

Complete this assessment to review what you've learned. It will not count toward your grade.
5 of 55 of 5 Items
Question
A yoga studio has two participation plans. The first plan costs $10 per visit. The second plan costs $30 per month, and $4 per visit. How many visits would make the cost of both plans the same?(1 point)
The plans would cost the same at
visits.
Remaining Attempts : 3

1 answer

To find out how many visits would make the cost of both plans the same, we can set up an equation.

Let \( x \) be the number of visits.

For the first plan:

  • Cost = \( 10x \)

For the second plan:

  • Cost = \( 30 + 4x \)

Now, we can set the two costs equal to each other:

\[ 10x = 30 + 4x \]

Next, we can solve for \( x \):

  1. Subtract \( 4x \) from both sides:

\[ 10x - 4x = 30 \]

\[ 6x = 30 \]

  1. Divide both sides by 6:

\[ x = \frac{30}{6} = 5 \]

Therefore, the plans would cost the same at 5 visits.

Similar Questions
  1. Linear Equations in Real-World Scenarios PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count
    1. answers icon 1 answer
  2. Linear Equations in Real-World Scenarios PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count
    1. answers icon 1 answer
  3. Linear Equations in Real-World Scenarios PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions