Asked by bob
                 sin (4x) = .5 what are the 4 solutions? How did you get them? 
            
            
        Answers
                    Answered by
            Reiny
            
    I saw your other post.
the way I do these is .....
treat 4x as your angle, ignore the fact it is a multiple of 4
by CAST rule
4x is in quadrants I and II since the sine is + in those quadrants
so 4x = 30° or 150°
(since sin30 = .5 and sin150 = .5)
if 4x = 30, then x = 30/4 or 7.5°
if 4x = 150, then x = 150/4 = 37.5°
now the period of sin 4x = 360°/4 = 90°
so by adding/subtracting any multiple of 90° we get other answers, that is
7.5+90= 97.5
37.5+90 = 127.5
97.5+90 = 187.5
127.5+90=217.5
187.5+90=277.5
217.5+90=307.5
adding another 90 will exceed the 360°
so this equation actually has 8 different answers
now recalling our previous question, I actually omitted 2 answers, there should have been 4.
I recall our angle was 2x, so the period would have been 360/2 = 180°
so by adding 180 to the 2 answers I gave you, will produce the other two remaining angles.
In general for both sin (kØ) and cos(kØ)
the period would be 360/k and there would be 2k solutions
    
the way I do these is .....
treat 4x as your angle, ignore the fact it is a multiple of 4
by CAST rule
4x is in quadrants I and II since the sine is + in those quadrants
so 4x = 30° or 150°
(since sin30 = .5 and sin150 = .5)
if 4x = 30, then x = 30/4 or 7.5°
if 4x = 150, then x = 150/4 = 37.5°
now the period of sin 4x = 360°/4 = 90°
so by adding/subtracting any multiple of 90° we get other answers, that is
7.5+90= 97.5
37.5+90 = 127.5
97.5+90 = 187.5
127.5+90=217.5
187.5+90=277.5
217.5+90=307.5
adding another 90 will exceed the 360°
so this equation actually has 8 different answers
now recalling our previous question, I actually omitted 2 answers, there should have been 4.
I recall our angle was 2x, so the period would have been 360/2 = 180°
so by adding 180 to the 2 answers I gave you, will produce the other two remaining angles.
In general for both sin (kØ) and cos(kØ)
the period would be 360/k and there would be 2k solutions
                    Answered by
            bob
            
    Okay that makes sense. I knew i was overlooking something. Thanks for the help Reiny! it really helped me out
    
                    Answered by
            Reiny
            
    You are welcome
    
                                                    There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
                                            
                Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.