To calculate Jamison's total earnings over the course of his first six years as a firefighter, we need to account for his initial salary and the annual 3% salary increases that occur starting from his second year.
- Year 1 Salary: $38,500.00
- Year 2 Salary: $38,500.00 * (1 + 0.03) = $38,500.00 * 1.03 = $39,555.00
- Year 3 Salary: $39,555.00 * (1 + 0.03) = $39,555.00 * 1.03 = $40,617.65
- Year 4 Salary: $40,617.65 * (1 + 0.03) = $40,617.65 * 1.03 = $41,698.89
- Year 5 Salary: $41,698.89 * (1 + 0.03) = $41,698.89 * 1.03 = $42,789.34
- Year 6 Salary: $42,789.34 * (1 + 0.03) = $42,789.34 * 1.03 = $43,889.83
Now, let's find Jamison's total earnings over the six years by adding all his yearly salaries:
- Year 1: $38,500.00
- Year 2: $39,555.00
- Year 3: $40,617.65
- Year 4: $41,698.89
- Year 5: $42,789.34
- Year 6: $43,889.83
Now, summing these amounts:
\[ Total = 38,500.00 + 39,555.00 + 40,617.65 + 41,698.89 + 42,789.34 + 43,889.83 \]
Calculating this step-by-step:
- \(38,500.00 + 39,555.00 = 78,055.00\)
- \(78,055.00 + 40,617.65 = 118,672.65\)
- \(118,672.65 + 41,698.89 = 160,371.54\)
- \(160,371.54 + 42,789.34 = 203,160.88\)
- \(203,160.88 + 43,889.83 = 247,050.71\)
Thus, Jamison's total earnings over the course of his first six years as a firefighter is $247,050.71.
None of the available responses match this calculation, but based on the options given, $249,033.78 is the closest amount, although it's not accurate based on the calculated figures.
Please double-check the responses provided or the initial inputs if that’s necessary for the context of your question.