35

30
25-
20
15
10
5
Item 3
rom
Item!
page 14 от 14
A
- Number of Items
1
2
3
4
5
6
7
Talia noticed a sale at her favorite store. The points on the graph show how many items she bought of each. T-shirts were selling for $5 each, long sleeve shirts were $10 each, jeans were discounted to $15 each, and sweaters were on sale for $25 each. Name the point corresponding to the number of pairs of jeans Talia purchased.
0
(1 point)
B
A
C
D

3 answers

The point corresponding to the number of pairs of jeans Talia purchased is point C.
At the deli counter in the supermarket, Nigel paid $10 for 2 pounds of roast beef. The cost of deli meat is proportional tO Its weight what
(1 point)
the equation for the graph of this proportional relationship?
The equation for the graph of this proportional relationship can be represented as:

Cost = rate * weight

In this case, since Nigel paid $10 for 2 pounds of roast beef, the rate can be calculated by dividing the cost by the weight:

Rate = Cost / Weight
Rate = $10 / 2 pounds
Rate = $5 per pound

Therefore, the equation for the graph of this proportional relationship would be:

Cost = $5 * weight
Similar Questions
  1. Drag each item into the correct location. (2 points)COURSE OUTLINE §: thesaurus :: dictionary :: glossary COURSE TOOLS Prin
    1. answers icon 1 answer
  2. Media Literacy Unit TestCOURSE OUTLINE Which of the following is the purpose of commercials? (1 point) COURSE TOOLS • to
    1. answers icon 1 answer
  3. muttered.Item 2 What figure of speech is shown in the paragraph? Item 3 (1 point) Item 4 pun Item 5 item category Item 6 Item 7
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions