Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz.

bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
Responses

$5.00
$5.00

$0.05
$0.05

$0.50
$0.50

$1.00

1 answer

To find the unit rate price per ounce, you need to divide the total price by the total number of ounces.

Given:

  • Price = $3.20
  • Volume = 64 oz

Unit rate price per ounce = Total Price / Total Ounces

Unit rate price per ounce = $3.20 / 64 oz = $0.05

So, the correct response is:

$0.05