Here are the answers to your questions:
Question 1:
To find the maximum amount lost to returns:
Average daily profit = $31,435
Expected returns = 15% of $31,435 = 0.15 × $31,435 = $4,715.25
Margin of error ±4%, so:
Maximum expected returns = $4,715.25 + 4% of $31,435 = $4,715.25 + 0.04 × $31,435 = $4,715.25 + $1,257.40 = $5,972.65.
Answer: $5972.65
Question 2:
To find the average rate of change from x = 3 to x = 11:
At x = 3, Money Saved = 19.
At x = 11, Money Saved = 5.
Average Rate of Change = (Money Saved at x = 11 - Money Saved at x = 3) / (11 - 3) = (5 - 19) / (11 - 3) = -14 / 8 = -1.75.
Answer: −1.75
Question 3:
To determine the average rate of change from 3 to 6 storms:
At 3 storms, Gas Price = $2.44.
At 6 storms, Gas Price = $2.56.
Average Rate of Change = (Gas Price at 6 - Gas Price at 3) / (6 - 3) = (2.56 - 2.44) / (6 - 3) = 0.12 / 3 = 0.04.
Answer: 0.04
Question 4:
If the company charges $50 with a margin of error of ±$1.50, the least amount per person is $50 - $1.50 = $48.50.
With 1,000 people signed up:
Least revenue = 1,000 × $48.50 = $48,500.
Answer: $48,500
Question 5:
The best scenario that shows causation is:
Answer: When I leave the lights on all night, my electric bill is higher than usual.
Question 6:
The y-intercept in the equation y = 15x + 20 is 20, which represents the one-time registration fee before any monthly fees.
Answer: The y-intercept is 20. This is the cost of registration.
Question 7:
Marcus' observation could be affected by external factors, indicating it is more of a correlation rather than causation.
Answer: Correlation, because there may be some other factor that causes Marcus to run faster in the mornings.
Question 8:
The slope of the equation y = 4.0 − 0.5x is -0.5, indicating a negative correlation between the number of texts sent in class and GPA.
Answer: The slope is −0.5, which indicates a negative correlation.
Question 9:
To find the estimated range of total hours spent by 3,000 attendees:
Average time spent = 7.25 hours with a margin of error of ±1.65 hours:
Estimated range:
Lower limit = (7.25 - 1.65) × 3,000 = 5.60 × 3,000 = 16,800.
Upper limit = (7.25 + 1.65) × 3,000 = 8.90 × 3,000 = 26,700.
Answer: 16,800 to 26,700 total hours spent in the park.
Question 10:
Causation cannot be proven solely based on correlation, as other factors may contribute to the observed outcome.
Answer: Causation cannot be proven because poor eyesight can occur for other reasons, such as genetics.