To determine which brand is the better buy, we can calculate the price per ounce for each brand.
-
Brand A:
Price: $1.25
Ounces: 10
Price per ounce = $1.25 / 10 = $0.125 -
Brand B:
Price: $1.47
Ounces: 12
Price per ounce = $1.47 / 12 = $0.1225 -
Brand C:
Price: $1.68
Ounces: 14
Price per ounce = $1.68 / 14 = $0.12 -
Brand D:
Price: $1.84
Ounces: 16
Price per ounce = $1.84 / 16 = $0.115
Now, comparing the prices per ounce:
- Brand A: $0.125
- Brand B: $0.1225
- Brand C: $0.12
- Brand D: $0.115
The lowest price per ounce is Brand D at $0.115.
Thus, the better buy is:
d. Brand D