Given the following information, choose the brand that is the better buy.

Brand A: $1.25 for 10 ounces
Brand B: $1.47 for 12 ounces
Brand C: $1.68 for 14 ounces
Brand D: $1.84 for 16 ounces
a.
Brand A
b.
Brand B
c.
Brand C
d.
Brand D

1 answer

To determine which brand is the better buy, we can calculate the price per ounce for each brand.

  1. Brand A:
    Price: $1.25
    Ounces: 10
    Price per ounce = $1.25 / 10 = $0.125

  2. Brand B:
    Price: $1.47
    Ounces: 12
    Price per ounce = $1.47 / 12 = $0.1225

  3. Brand C:
    Price: $1.68
    Ounces: 14
    Price per ounce = $1.68 / 14 = $0.12

  4. Brand D:
    Price: $1.84
    Ounces: 16
    Price per ounce = $1.84 / 16 = $0.115

Now, comparing the prices per ounce:

  • Brand A: $0.125
  • Brand B: $0.1225
  • Brand C: $0.12
  • Brand D: $0.115

The lowest price per ounce is Brand D at $0.115.

Thus, the better buy is:

d. Brand D