To determine which brand is the better buy, we need to calculate the unit price (price per ounce) for each brand.
-
Brand A:
- Price: $2.16
- Ounces: 18
- Unit Price: \( \frac{2.16}{18} = 0.12 , \text{per ounce} \)
-
Brand B:
- Price: $1.50
- Ounces: 12
- Unit Price: \( \frac{1.50}{12} = 0.125 , \text{per ounce} \)
-
Brand C:
- Price: $2.26
- Ounces: 20
- Unit Price: \( \frac{2.26}{20} = 0.113 , \text{per ounce} \)
-
Brand D:
- Price: $1.95
- Ounces: 16
- Unit Price: \( \frac{1.95}{16} = 0.121875 , \text{per ounce} \)
Now we can compare the unit prices:
- Brand A: $0.12 per ounce
- Brand B: $0.125 per ounce
- Brand C: $0.113 per ounce
- Brand D: $0.121875 per ounce
The lowest unit price is for Brand C at $0.113 per ounce.
Thus, the better buy is Brand C.
The correct answer is c. Brand C.