Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?

(1 point)...

1 answer

To determine how much money Suman will save per pound by buying Sweet Sugar instead of the other brand, we need the prices per pound for both brands of sugar. Since you mentioned there were tables showing the price of buying different amounts of both brands, please provide those price points or the specific prices per pound for both Sweet Sugar and the other brand.

Once we have the prices, we can easily calculate the savings by subtracting the price of Sweet Sugar from the price of the other brand. Please provide that additional information, and I can help you identify the savings!

Similar Questions
  1. Weight (lbs) 3.75, 10.0, 25.0, 110.0Price ($) 1.16, 3.10, 7.75, 34.10 Based on the tables showing the price of buying different
    1. answers icon 5 answers
  2. Tables:Sweet sugar: Weight | Price 2.5 | 0.75 15.0 | 4.50 30.0 | 9.00 100.0 | 30.00 Super Sugar: Weight | Price 3.75 | 1.16 10.0
    1. answers icon 1 answer
  3. Sweet sugar. Super sugarWeight. Price. Weight. Price 2.5. 0.75. 3.75. 1.16 15.0. 4.50. 10.0. 3.10 30.0. 9.00. 25.0. 7.75 100.0.
    1. answers icon 1 answer
  4. Sweet sugarWeight. Price 2.5. 0.75 15.0. 4.50 30.0. 9.00 100.0. 30.00 Super sugar Weight. Price 3.75. 1.16 10.0. 3.10 25.0. 7.75
    1. answers icon 1 answer
more similar questions