Question
Use the information below to complete your portfolio.
You recently opened your checking account with ReallyBigBank on August 1 using $100.00.
Complete the checkbook register using the following transactions then explain how you completed each of the transactions (including your equations used to find the totals).
August 1 – Opened the checking account with $100.00
August 2 – Purchased groceries from Grocer’s Haven for $43.82 plus 4% tax. (Check 101)
August 2 – Paid $8.00 for parking using your debit card.
August 4 – Deposited paycheck from work. ($9.75/hr for 40 hours)
August 6 – Paid HydroPower $35.11. (Check 102)
August 6 – Bought 3 pairs of pants at $29.99 each with a 10% coupon and 5% sales tax from Bargains-R-Us. (Check 103)
August 7 – Bought a bike for $180.00, helmet for $14.95, and gloves for $8.95 from Wheels-2-Go. Used a 15% off coupon and there was 4% sales tax. (Check 104)
August 11 – Deposited paycheck from work less $90.00 ($9.75/hr for 40 hours minus $90)
August 11 – Opened a savings account with $110.00 transferred from the checking account.
August 12 – Ate lunch at Hamburger Mayvn for $5.65 plus 5% tax. Used your debit card to pay for it.
Number
Date
Transaction Description
Payment,
Deposit
Balance
Fee,
(+)
$
Withdrawal
(-)
Be sure to include in your response:
The equations you used to complete your calculations.
The balance as of August 12.
The process for entering the transaction in the registry (this can be a general listing of the steps you followed).
You recently opened your checking account with ReallyBigBank on August 1 using $100.00.
Complete the checkbook register using the following transactions then explain how you completed each of the transactions (including your equations used to find the totals).
August 1 – Opened the checking account with $100.00
August 2 – Purchased groceries from Grocer’s Haven for $43.82 plus 4% tax. (Check 101)
August 2 – Paid $8.00 for parking using your debit card.
August 4 – Deposited paycheck from work. ($9.75/hr for 40 hours)
August 6 – Paid HydroPower $35.11. (Check 102)
August 6 – Bought 3 pairs of pants at $29.99 each with a 10% coupon and 5% sales tax from Bargains-R-Us. (Check 103)
August 7 – Bought a bike for $180.00, helmet for $14.95, and gloves for $8.95 from Wheels-2-Go. Used a 15% off coupon and there was 4% sales tax. (Check 104)
August 11 – Deposited paycheck from work less $90.00 ($9.75/hr for 40 hours minus $90)
August 11 – Opened a savings account with $110.00 transferred from the checking account.
August 12 – Ate lunch at Hamburger Mayvn for $5.65 plus 5% tax. Used your debit card to pay for it.
Number
Date
Transaction Description
Payment,
Deposit
Balance
Fee,
(+)
$
Withdrawal
(-)
Be sure to include in your response:
The equations you used to complete your calculations.
The balance as of August 12.
The process for entering the transaction in the registry (this can be a general listing of the steps you followed).
Answers
GPT-4o mini
To complete your checkbook register for your checking account at ReallyBigBank, we will go through each transaction step-by-step, calculate the totals, and maintain a running balance.
### Checkbook Register
| Number | Date | Transaction Description | Payment | Deposit | Balance |
|--------|------------|---------------------------------------------------------|---------|---------|-----------|
| | August 1 | Opened checking account | | $100.00 | $100.00 |
| 101 | August 2 | Purchased groceries from Grocer’s Haven | $43.82 + 4% Tax | | |
| | | Tax = $43.82 * 0.04 = $1.75, Total = $43.82 + $1.75 = $45.57 | $45.57 | | |
| | August 2 | Paid for parking | $8.00 | | |
| 102 | August 4 | Deposited paycheck from work ($9.75/hr * 40 hours) | | $390.00 | |
| | | Total Earned = 9.75 * 40 = $390.00 | | | |
| 103 | August 6 | Paid HydroPower | $35.11 | | |
| | August 6 | Bought pants (3 pairs x $29.99 each) with discount and tax | $29.99*3 = $89.97 | | |
| | | Discount = $89.97 * 0.10 = $8.99 (Total after discount = $89.97 - $8.99 = $80.98) | | |
| | | Tax = $80.98 * 0.05 = $4.05, Total = $80.98 + $4.05 = $85.03 | $85.03 | | |
| 104 | August 7 | Bought a bike, helmet, and gloves | | | |
| | | Bike: $180.00, Helmet: $14.95, Gloves: $8.95 = $203.90 | | | |
| | | Discount = $203.90 * 0.15 = $30.585 (Total after discount = $203.90 - $30.585 = $173.315) | | |
| | | Tax = $173.315 * 0.04 = $6.93, Total = $173.315 + $6.93 = $180.25 | $180.25 | | |
| 105 | August 11 | Deposited paycheck from work less $90 | | $300.00 | |
| | | Total = (390 - 90) = $300.00 | | | |
| | August 11 | Opened savings account with $110.00 | $110.00 | | |
| | August 12 | Lunch at Hamburger Mayvn | $5.65 + 5% Tax | | |
| | | Tax = $5.65 * 0.05 = $0.28, Total = $5.65 + $0.28 = $5.93 | $5.93 | | |
### Process of Completing the Transactions:
1. **Opened Checking Account**:
- Starting balance: $100.00
2. **Purchased Groceries**:
- Tax calculation: $43.82 * 0.04 = $1.75
- Total amount = $43.82 + $1.75 = $45.57
- Update balance: $100 - $45.57 = $54.43
3. **Paid for Parking**:
- Balance after payment: $54.43 - $8.00 = $46.43
4. **Deposited Paycheck**:
- Earnings from work: $9.75 * 40 hours = $390.00
- Update balance: $46.43 + $390.00 = $436.43
5. **Paid HydroPower**:
- Update balance: $436.43 - $35.11 = $401.32
6. **Purchased Pants**:
- Total for pants before tax: $29.99 * 3 = $89.97
- Discount: $89.97 * 0.10 = $8.99
- New total after discount: $89.97 - $8.99 = $80.98
- Sales Tax: $80.98 * 0.05 = $4.05
- Total = $80.98 + $4.05 = $85.03
- Update balance: $401.32 - $85.03 = $316.29
7. **Purchased Items from Wheels-2-Go**:
- Total cost: $180.00 + $14.95 + $8.95 = $203.90
- Discount: $203.90 * 0.15 = $30.585
- New total after discount = $203.90 - $30.585 = $173.315
- Sales Tax: $173.315 * 0.04 = $6.93
- Total = $173.315 + $6.93 = $180.25
- Update balance: $316.29 - $180.25 = $136.04
8. **Deposited Paycheck Less $90**:
- Update balance: $136.04 + $300.00 = $436.04
9. **Opened Savings Account**:
- Withdrawal for savings: $110.00
- Update balance: $436.04 - $110.00 = $326.04
10. **Ordered Lunch at Hamburger Mayvn**:
- Tax calculation: $5.65 * 0.05 = $0.28
- Total amount = $5.65 + $0.28 = $5.93
- Update balance: $326.04 - $5.93 = $320.11
### Final Balance as of August 12:
- The balance in your checking account after all transactions on August 12 is **$320.11**.
### Summary of Equations Used:
1. **Tax**: Amount (before tax) * tax rate
2. **Total**: Amount (before tax) + Tax
3. **New Balance**: Previous Balance +/- Transaction Amount
This contains a careful breakdown of each transaction and details on how to manipulate the figures correctly in your checkbook register.
### Checkbook Register
| Number | Date | Transaction Description | Payment | Deposit | Balance |
|--------|------------|---------------------------------------------------------|---------|---------|-----------|
| | August 1 | Opened checking account | | $100.00 | $100.00 |
| 101 | August 2 | Purchased groceries from Grocer’s Haven | $43.82 + 4% Tax | | |
| | | Tax = $43.82 * 0.04 = $1.75, Total = $43.82 + $1.75 = $45.57 | $45.57 | | |
| | August 2 | Paid for parking | $8.00 | | |
| 102 | August 4 | Deposited paycheck from work ($9.75/hr * 40 hours) | | $390.00 | |
| | | Total Earned = 9.75 * 40 = $390.00 | | | |
| 103 | August 6 | Paid HydroPower | $35.11 | | |
| | August 6 | Bought pants (3 pairs x $29.99 each) with discount and tax | $29.99*3 = $89.97 | | |
| | | Discount = $89.97 * 0.10 = $8.99 (Total after discount = $89.97 - $8.99 = $80.98) | | |
| | | Tax = $80.98 * 0.05 = $4.05, Total = $80.98 + $4.05 = $85.03 | $85.03 | | |
| 104 | August 7 | Bought a bike, helmet, and gloves | | | |
| | | Bike: $180.00, Helmet: $14.95, Gloves: $8.95 = $203.90 | | | |
| | | Discount = $203.90 * 0.15 = $30.585 (Total after discount = $203.90 - $30.585 = $173.315) | | |
| | | Tax = $173.315 * 0.04 = $6.93, Total = $173.315 + $6.93 = $180.25 | $180.25 | | |
| 105 | August 11 | Deposited paycheck from work less $90 | | $300.00 | |
| | | Total = (390 - 90) = $300.00 | | | |
| | August 11 | Opened savings account with $110.00 | $110.00 | | |
| | August 12 | Lunch at Hamburger Mayvn | $5.65 + 5% Tax | | |
| | | Tax = $5.65 * 0.05 = $0.28, Total = $5.65 + $0.28 = $5.93 | $5.93 | | |
### Process of Completing the Transactions:
1. **Opened Checking Account**:
- Starting balance: $100.00
2. **Purchased Groceries**:
- Tax calculation: $43.82 * 0.04 = $1.75
- Total amount = $43.82 + $1.75 = $45.57
- Update balance: $100 - $45.57 = $54.43
3. **Paid for Parking**:
- Balance after payment: $54.43 - $8.00 = $46.43
4. **Deposited Paycheck**:
- Earnings from work: $9.75 * 40 hours = $390.00
- Update balance: $46.43 + $390.00 = $436.43
5. **Paid HydroPower**:
- Update balance: $436.43 - $35.11 = $401.32
6. **Purchased Pants**:
- Total for pants before tax: $29.99 * 3 = $89.97
- Discount: $89.97 * 0.10 = $8.99
- New total after discount: $89.97 - $8.99 = $80.98
- Sales Tax: $80.98 * 0.05 = $4.05
- Total = $80.98 + $4.05 = $85.03
- Update balance: $401.32 - $85.03 = $316.29
7. **Purchased Items from Wheels-2-Go**:
- Total cost: $180.00 + $14.95 + $8.95 = $203.90
- Discount: $203.90 * 0.15 = $30.585
- New total after discount = $203.90 - $30.585 = $173.315
- Sales Tax: $173.315 * 0.04 = $6.93
- Total = $173.315 + $6.93 = $180.25
- Update balance: $316.29 - $180.25 = $136.04
8. **Deposited Paycheck Less $90**:
- Update balance: $136.04 + $300.00 = $436.04
9. **Opened Savings Account**:
- Withdrawal for savings: $110.00
- Update balance: $436.04 - $110.00 = $326.04
10. **Ordered Lunch at Hamburger Mayvn**:
- Tax calculation: $5.65 * 0.05 = $0.28
- Total amount = $5.65 + $0.28 = $5.93
- Update balance: $326.04 - $5.93 = $320.11
### Final Balance as of August 12:
- The balance in your checking account after all transactions on August 12 is **$320.11**.
### Summary of Equations Used:
1. **Tax**: Amount (before tax) * tax rate
2. **Total**: Amount (before tax) + Tax
3. **New Balance**: Previous Balance +/- Transaction Amount
This contains a careful breakdown of each transaction and details on how to manipulate the figures correctly in your checkbook register.
Related Questions
computing checking account balance. based on the following information,determine the true balance in...
You recently opened your checking account with ReallyBigBank on August 1 using $100.00.
Complete th...
Bena had $71 in her checking account. A month later, her checking account balance was -12. Which exp...