Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)

Responses

$1.00
$1.00

$5.00
$5.00

$0.05
$0.05

$0.50 .

1 answer

To find the unit rate price per ounce, you divide the total price by the number of ounces.

The total price is $3.20 and the number of ounces is 64.

Unit rate price per ounce = Total Price / Number of Ounces Unit rate price per ounce = $3.20 / 64 oz = $0.05 per ounce

So the correct response is:

$0.05