Bill goes to the market to buy some apples. The cost of the apples that he likes is $1.25 per pound. If he has $5 to spend on apples, how many pounds (x) can he buy?

Set up an equation to solve the problem.
A. 1.25 + x = 5
B. 1.25/5 = x
C. 5x = 1.25
D. 1.25x = 5..

1 answer

To find out how many pounds (x) of apples Bill can buy, we need to set up an equation reflecting the cost of the apples.

The cost of the apples is $1.25 per pound, and he has $5 to spend. Therefore, the equation relating the cost to the amount of money he has is:

1.25x=5

where x is the number of pounds of apples he can buy.

So, the correct answer is: D. 1.25x = 5.