Step 1: Determine the cost per gallon of gas
- Cost: $45
- Gallons: 15
- Cost per gallon: $45 / 15 = $3 per gallon
Step 2: Write a proportion
- Cost of gas (unknown) / Gallons of gas = Cost per gallon
- X / 5 = $3
Step 3: Solve for X
- X = 5 * $3
- X = $15
Therefore, 5 gallons of gas will cost $15.
Explain step by step: it will fill your car with 15 gallons of gas at a cost of $45 using fraction no notation. How do you write a proportion that shows how much 5 gallons of gas will cost use X to represent that unknown cost
1 answer