2Al (s) + 3Cl2 (g)  2 AlCl3 (s)

i)obtain the limiting reagent.
when 2.00 mole of Cl2 (g) is reacted with 54.3 g of Al (p).
ANSWER : Cl is limiting reagant.
54.3gAl(p)/27 = 2.01AI(P)
Initial = 2.01 mol 2 mol
divied = 2.01/2 2/3
= 1.005 =0.67
cl is smaller than al .
can some one check my answer because i confuse with this question.

1 answer

No. Al is the limiting reagent.
(and I don't understand what (p) is). And I don't understand your work either for apparently you have omitted division signs and multiplications signs.

54.3/27 = 2.01 is ok. Convert that to mols Cl2 needed. That's 2.01 mols Al x (3 mols Cl2/2 mols Al) = 3.01 mols Cl2 needed and you don't have that much Cl2 so Al is the limiting reagent.

Or you could have started with Cl2. You have 2 mols Cl2. How much Al is needed to react with that 2 mols Cl2. 2.0 mols Cl2 x (2 mols Al/3 mols Cl2) = 1.33 mols Al needed and you have that much so Al is the LR.
Similar Questions
  1. The limiting reagent in the reaction isRegarding the theoretical yield based on the limiting reagent, mol of SO can be formed,
    1. answers icon 1 answer
  2. 2Al + 3Cl2 → 2AlCl3Which of the following fractions can be used for the mole ratio to determine the mass of Cl2 from a known
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 2 answers
more similar questions