an item is priced at $14.74 if the sale tax us 4% what does the items cost including sales tax if necessary round to the nearest cent

7 answers

To find the cost of the item including sales tax, you would first need to calculate the amount of sales tax.

Sales tax = $14.74 * 0.04 = $0.5896

Now, add the sales tax to the original price of the item:

$14.74 + $0.5896 = $15.3296

Rounding to the nearest cent, the item costs $15.33 including sales tax.
Jody Berman paid $41.76 for 6 pounds of shrimp how much did she pay per pound
To find out how much Jody paid per pound of shrimp, divide the total cost by the number of pounds purchased:

Cost per pound = Total cost / Number of pounds
Cost per pound = $41.76 / 6 pounds
Cost per pound = $6.96

Therefore, Jody paid $6.96 per pound of shrimp.
a plumber has 8 9/10 feet of rubber tubing to make 2 rubber pipes he will use 3 1/12 feet of tubing to make each pipe the plumber says he will have about 3 feet of rubber tubing after he makes the pipes is his statement reasonable
To determine if the plumber's statement is reasonable, let's calculate the total amount of rubber tubing he will use to make the 2 pipes:

Rubber tubing needed for 1 pipe = 3 1/12 feet = 37/12 feet

Total rubber tubing needed for 2 pipes = 2 * (37/12) = 74/12 = 6 2/12 feet = 6 1/6 feet

Therefore, the plumber will actually be using 6 1/6 feet of rubber tubing to make the 2 pipes, not the 8 9/10 feet he has.

If he has 8 9/10 feet of rubber tubing and uses 6 1/6 feet to make the pipes, he will have 2 4/15 feet (or 2.2666... feet) of rubber tubing left, not 3 feet as he stated.

So, the plumber's statement is not reasonable.
which of the following is equivalent to -7/-11

A. 7/-11

B.11/7

C.7/11

D.-7/11
To simplify -7/-11, we can divide -7 by -11. Remember that when you divide a negative number by a negative number, the result is positive.

Therefore,

-7 / -11 = 7 / 11

So, the answer is C. 7/11.