Use the table to answer the question.

Cost of Ground Beef
Pounds Cost
($)
10 37.50
8 30.00
6 22.50
4 15.00
What is the cost for 1 pound of ground beef?

1 answer

To find the cost for 1 pound of ground beef, we can divide the cost by the number of pounds.

$37.50 / 10 = $3.75 per pound

Therefore, the cost for 1 pound of ground beef is $3.75.