Write a function rule for the total cost.

A store sells frozen yogurt for $3.00 per cup and $1.25 per
topping. Write a linear equation to show the total cost of a cup
of frozen yogurt. Then calculate the total price of one cup of
frozen yogurt with 4 toppings.
(1 point)
y = 1.25x+3; $5.00
y=3x+1.25; $13.25
y = 1.25x+3; $8.00
y=5x+3; $8.00

1 answer

The correct function rule for the total cost is y = 1.25x + 3, where y represents the total cost and x represents the number of toppings.

In this case, if we substitute x = 4, we get:
y = 1.25(4) + 3
y = 5 + 3
y = 8

Therefore, the total price of one cup of frozen yogurt with 4 toppings would be $8.00.

So the correct answer is y = 1.25x + 3; $8.00