C. $0.35
The equation y = $0.35x represents the cost of one piece of candy, so the cost of one piece of candy is $0.35.
The cost of a piece of candy is described by the equation y = $0.35x. What is the cost of one piece of candy?
A.
$0.15
B.
$0.20
C.
$0.35
1 answer