If one pound of chicken costs $9, then:
- 2 pounds of chicken would cost 2 x $9 = $18
- 3 pounds of chicken would cost 3 x $9 = $27
So, it would cost $18 for two pounds of chicken and $27 for three pounds of chicken.
I weren't so went to the store and back to one over 2 lb of chicken for $9 at this rate how much would it cost for one two and three pounds of shake
1 answer